Żylaki
Laserowe usuwanie żylaków
Skleroterapia
Usuwanie żylaków - Klejenie
Laserowe usuwanie żylaków
Laserowe usuwanie żylaków, czyli EVLT (ang. – Endo Venous Laser Treatment, pol. – wewnątrzżylna ablacja laserowa) to metoda leczenia niewydolności żylnej polegająca na naświetlaniu niewydolnego pnia żylnego za pomocą wprowadzonego do jego wnętrza włókna laserowego. Wyzwolona w ten sposób energia powoduje obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły, stąd nie ma potrzeby jej chirurgicznego usuwania.
Kto może skorzystać z zabiegu?
Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego występuje stwierdzona niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej.
Zabiegi wykonywane są za pomocą lasera endowaskularnego o długości fali świetlnej 1470 nm z użyciem światłowodu radialnego z unikalnym systemem ELVeS Signal. Jest to najnowocześniejszy laser dostępny na światowych rynkach.
Zabieg laserowego usuwania żylaków trwa około 30-60 minut i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, co umożliwia powrót chorego do domu bezpośrednio po zabiegu.
Zalety metody laserowej:
- nie wymaga hospitalizacji (pacjent wychodzi do domu w dniu zabiegu, około 30 minut po jego wykonaniu);
- nie wymaga znieczulenia ogólnego ani przewodowego (które może prowadzić do powikłań), stosuje się znieczulenie miejscowe tuminescencyjne – z dużym profilem bezpieczeństwa;
- krótki czas zabiegu – zwykle cała procedura od przyjścia pacjenta do jego wyjścia z gabinetu z otrzymaniem karty wypisowej zajmuje łącznie ok. 1-2 godz.;
- brak nacięć i blizn pooperacyjnych;
- brak dużych krwiaków tworzących się po zabiegu usunięcia żyły w metodzie tradycyjnej;
- dolegliwości po zabiegu nie są duże i nie zakłócają normalnego życia;
- szybki powrót do codziennej aktywności – zwykle w dniu zabiegu;
wysoka skuteczność zabiegu – według niektórych źródeł naukowych sięga aż 97-99%;
Skleroterapia
Skleroterapia to mało inwazyjny zabieg polegający na podawaniu odpowiedniej dawki leku (pianki bądź roztworu z środkiem obliterującym) do rozszerzonych żył.
Na czym polega zabieg?
Proces leczniczy polega na podaniu preparatu, który „drażni” ściany naczynia, wywołując miejscowe zapalenie. Proces zapalny przechodzi w powolne włóknienie. Następnie dochodzi do zarośnięcia naczynia. W ten sposób zamyka się niewydolne i nieestetycznie wyglądające naczynia sprawiając, że po kilkakrotnym wykonaniu tego rodzaju zabiegu te całkowicie zanikają. Zabieg jest przeprowadzany za pomocą bardzo cienkich igieł – dlatego jest zupełnie bezpieczny i bezbolesny. Nie ma zatem potrzeby wcześniejszego znieczulenia.
W jakich przypadkach stosuje się skleroterapię?
Skleroterapia pozwala uzyskać doskonałe efekty lecznicze w następujących przypadkach:
- drobne pojedyncze żylaki;
- żylaki w okolicy sromu;
- żylaki w okolicy owrzodzenia skóry;
- żylaki przy zmianach dermatologicznych;
- malformacje naczyniowe;
- żylaki w okolicy kostki przyśrodkowej;
- żylaki niewydolnych żył powierzchownych i przeszywających;
- żylaki pozostałe po operacji;
- żylaki u osób starszych
Usuwanie żylaków - Klejenie
Klejenie żylaków to małoinwazyjny zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych z dostępu przezskórnego. W większości przypadków zastępuje on klasyczną metodę chirurgicznego usuwania dużych poszerzeń żylnych na nogach.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Cały zabieg wykonywany w warunkach ambulatoryjnych pod kontrolą głowicy USG, dzięki czemu jest procedurą bezpieczną.
Do najistotniejszych zalet zabiegu klejenia żylaków kończyn dolnych wyróżniających go na tle innych współcześnie stosowanych metod leczenia, należy zaliczyć:
- praktycznie bezbolesny przebieg procedury (bez nacinania skóry, brak efektu nagrzewania tkanek oraz brak konieczności stosowania tumescencyjnego znieczulenia nasiękowego);
- wysoką skuteczność zabiegu, nawet w przypadku dużych żylaków o średnicy powyżej 10-12 mm (pełne zamknięcie poddawanych klejeniu pni żylnych w obserwacji półtorarocznej wynosi ponad 90%);
- możliwość szybkiego powrotu do pracy i codziennych obowiązków (w dniu lub następnego dnia po zabiegu);
- brak konieczności stosowania pończoch przeciwżylakowych w okresie pozabiegowym (ta reguła dotyczy większości żylaków zamykanych klejem)
Kto może skorzystać z zabiegu i kiedy?
Preferowana metoda do wykonywania w okresie letnim, możliwa do wykonania u Pacjentów:
- u osób szczególnie wrażliwych bądź uczulonych na materiały stosowane do produkcji wyrobów kompresyjnych;
- u osób otyłych z wysokimi wartościami BMI (ang. Body Mass Index), u których dobór pończoch po zabiegowych jest często sporym problemem;
- u osób z obrzękami limfatycznymi i tłuszczowymi;
- małe ryzyko przebarwień pozabiegowych (przewaga nad EVRF, starymi systemami lasera i skleroterapią);
- znikome ryzyko uszkodzenia gałęzi nerwowych towarzyszących głównym pniom żylnym układu powierzchownego (jest to metoda z wyboru przy dużych żylakach pnia żyły odstrzałkowej);
- możliwość przeprowadzania zabiegu na dwóch nogach jednocześnie (bardzo małe ryzyko powikłań z uwagi na znikomą inwazyjność procedury klejenia żylaków)
Umów wizytę
Jeśli chcesz umówić wizytę skorzystaj z wygodnej i szybkiej rejestracji online.
Strefa Pacjenta
Dlaczego warto wybrać Klinikę Trójmiasto?