Bóle głowy
Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego
Botoks - bóle głowy
Stymulacja nerwów potylicznych
Blokada nerwów potylicznych, gałęzi nerwu trójdzielnego
Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego
Blokada zwoju skrzydłowo-podniebiennego polega na umieszczeniu specjalnego cewnika w tylnej części nosa pod kontrolą aparatu RTG. Doświadczony specjalista następnie aplikuje lek, dzięki któremu zmniejszają się lub całkowicie ustają bóle głowy.
Czym jest zwój skrzydłowo-podniebienny i dlaczego powoduje bóle głowy?
Zwój skrzydłowo-podniebienny to grupa komórek nerwowych związana z nerwem trójdzielnym, który jest głównym nerwem odpowiedzialnym za bóle głowy i migreny. Konkretnie odpowiada za unerwienie przywspółczulne podczas migren i powoduje rozszerzenie naczyń wokół opon mózgowych.
Kto może skorzystać z zabiegu i kiedy?
Zabiegowi blokady zwoju skrzydłowo-podniebiennego może poddać się każdy Pacjent odczuwający silny migrenowy ból głowy, utrudniający często powtarzający się i utrudniający codzienne funkcjonowanie. Procedura jest bezpieczna i małoinwazyjna. Można ją powtarzać tak często, jak tylko jest to konieczne, by niwelować migrenowe uporczywe i nawracające bóle głowy.
Po zabiegu mogą pojawić się krótkotrwałe skutki uboczne, takie jak sztywność w gardle, obniżone ciśnienie krwi lub nudności, wiążące się z podaniem leku znieczulającego. Objawy te znikają po kilku godzinach, warto jednak w tym czasie unikać spożywania żywności i napojów.
Botoks - bóle głowy
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na zlokalizowaniu tych mięśni głowy, które odpowiadają za nieprzyjemny ucisk i migrenę. Później doświadczony lekarz punktowo wprowadza toksynę botulinową, co powoduje rozluźnienie mięśni czoła, skroni i szyi. W efekcie udaje się usunąć ucisk na nerwy, które powodowały ból migrenowy i wyraźnie zmniejszyć napięcie mięśniowe. Efekty utrzymują się przez ok. 4–6 miesięcy od wykonania zabiegu, w zależności od indywidualnych uwarunkowań Pacjenta.Stymulacja nerwów potylicznych
Stymulacja nerwów potylicznych (obwodowych) to alternatywna metoda na leczenie bólów głowy. Stanowi uzupełnienie do podstawowych farmakologicznych metod leczenia. Będzie dobrą alternatywą dla Pacjentów, którym nie pomogło leczenie farmakologiczne. To metoda często stosowana, nieinwazyjna i bezpieczna.
Na czym polega zabieg?
Polega na stymulacji gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego bądź też nerwów potylicznych, odpowiedzialnych za tworzenie się i rozprzestrzenianie bólu migrenowego. Narzędzie do neurostymulacji przykłada się nad oczami, przy potylicy lub tuż nad szyją. W tych właśnie miejscach zlokalizowane są nerwy nadoczodołowe i potyliczne. Impulsy o niewielkiej sile stymulują nerwy i relaksują Pacjenta, zwiększając wytrzymałość na bodźce wywołujące migrenę. Zabieg trwa ok. 20 minut. Dzięki niemu Pacjenci mogą ograniczyć ilość przyjmowanych leków na bóle głowy.Blokada nerwów potylicznych, gałęzi nerwu trójdzielnego
Blokada nerwów potylicznych jest procedurą terapeutyczną pomagającą niwelować bóle głowy, a nawet oczu. Jest wykonywana poprzez podanie sterydów i znieczulenie miejscowe do podstawy czaszki, gdzie znajdują się nerwy potyliczne. Blokada nerwów potylicznych pomaga Pacjentom zredukować uciążliwe migrenowe bóle głowy.
Na czym polega zabieg?
Cały zabieg polega na wstrzyknięciu leku przeciwbólowego przez cienką igłę. Wkłucia dokonuje się nad szyją, w pobliżu nerwu potylicznego, gdzie przechodzi on do głowy. Wstrzykuje się połączenie znieczulenia miejscowego i steroidowego leku przeciwzapalnego. Pierwsze efekty są odczuwalne już po 15–20 minutach od zabiegu. Po upływie kilku dni efekty są jeszcze mocniejsze.
Pacjenci, którzy zdecydowali się na blokadę nerwów potylicznych, mogą cieszyć się efektami nawet przez kilka miesięcy.
Zabiegu nie zaleca się osobom uczulonym na leki miejscowo znieczulające, osobom z chorobami serca, cukrzycą oraz osobom z problemami z krzepliwością krwi.
Umów wizytę
Jeśli chcesz umówić wizytę skorzystaj z wygodnej i szybkiej rejestracji online.
Strefa Pacjenta
Dlaczego warto wybrać Klinikę Trójmiasto?