Czy odczuwamy ból tak samo?

Tak jak nie mamy obiektywnego narzędzia, który pozwala ocenić ból. Tak samo nie ma dwóch osób, które odczuwają ból w identyczny sposób. Badania kliniczne dotyczące bólu wskazują, że istnieje szereg zmiennych, które wpływają na odczuwanie bólu.

Co zatem wpływa na inne odczuwanie bólu?

Ból na duże znaczenie w diagnostyce i często stanowi pierwszy i jedyny objaw choroby. Jego prawidłowa interpretacja jest kluczowa do prawidłowego leczenia. Poprzez fakt, że jest indywidualnym doświadczeniem czuciowym jest często trudny do oszacowania.

Są jednak zmienne które potrafią wpłynąć na odczuwanie bólu. Do najważniejszych z nich należą:

– płeć,

– wiek,

– osobowość pacjenta,

– stan psychiczny pacjenta,

– krąg kulturowy, z jakiego się wywodzi,

– choroby współistniejące.

Jak zatem leczyć ból u osób w podeszłym wieku?

Starsi pacjenci stanowią szczególne wyzwanie dla lekarzy. Często mierzą się z wieloma chorobami, zwyrodnieniami i chorobami na te neurologicznym. Mogą one wpływać na odczuwanie bólu. Dodatkowo osoby w podeszłym wieku często mierzą się z bólem przewlekłym i ciągłym.

Lekarz, który chce kompleksowo zbadać i holistycznie pomóc pacjentowi w podeszłym wieku może napotkać na wiele przeszkód. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

– zaburzenia funkcji poznawczych,

– zaburzenia widzenia lub słuchu,

– niechęć do leczenia,

– trudności z poruszaniem się,

– schorzenia współistniejące.

W proces leczenia bólu u osób starszych powinny być zaangażowane także osoby trzecie, czyli opiekunowie i domownicy. To oni wspólnie z lekarzem powinni dbać o dobrostan osób w podeszłym wieku. Często w leczeniu bólu u tych osób pomaga także wdrożenie leczenia psychologicznego, społecznego, rekreacyjnego.

Mimo, że osoby starsze niechętnie podejmują aktywności związane z leczeniem psychologicznym , czy społecznym nie powinno się z niego rezygnować. Często pozwalają one uniknąć długoterminowej farmakologii, która może mieć negatywny wpływ na narządy układu trawiennego, naczyniowego czy odpornościowego człowieka.

Jakimi narzędziami określić ból u osób w podeszłym wieku?

O ile to możliwe stosować dokładnie te same narzędzia co u osób młodszych. Przede wszystkim skupić się na wywiadzie. Jeśli ruchomość pacjenta pozwoli na samodzielne określenie ogniska bólowego to pozwolić mu na to. Jeśli pacjent nie ma możliwości pokazania, gdzie boli może zrobić to na modelu/lalce lub na rysunku. Jeśli pacjent jest świadomy i nie ma zaburzeń poznawczych również można stosować skale bólu dostosowaną do wieku.

Praca z człowiekiem, który odczuwa ból, a co za tym idzie dyskomfort i problemy w codziennym funkcjonowaniu nie jest prosta. Dlatego ośrodki zajmujące się leczeniem bólu podchodzą do pacjenta w sposób holistyczny. Całościowo patrząc na sytuację społeczno-ekonomiczną i zdrowotną.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top